Ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Rola pozycjonowania

Pozycjonowanie witryny internetowej, to jeden z kluczowych elementów skutecznej strategii marketingowej. Efektywne pozycjonowanie pozwala na to by nasza strona osiągnęła wyższe miejsce w wyszukiwarce internetowej.

Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ jeżeli nasza witryna pojawia się poza pierwszą stroną wyników wyszukiwania dla danego hasła, szansa że ktoś na tej podstawie ją odwiedzi jest bardzo niewielka.

Samodzielna nauka jak pozycjonować strony internetowe jest długotrwałym procesem, który wymaga czasu i zdobycia nowych umiejętności. Można również zlecić usługi pozycjonowania firmom, które specjalizują się w tego typu działalności. Jednak ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Pułapka najtańszych usług

W internecie wiele firm oferuje usługi obejmujące pozycjonowanie stron. Ich wycena jest bardzo różna. Można spotkać oferty poniżej 100 złotych na miesiąc, a także takie które kosztują kilka tysięcy. Skąd biorą się takie rozbieżności?

Rzadko zdarza się, że w najtańszej cenie można uzyskać dobrą jakość usług. Firmy pozycjonujące strony internetowe nie są wyjątkiem.

Najtańsze usługi polegają najczęściej na wpisaniu adresu danej witryny internetowej do programu, który następnie automatycznie umieszcza link do tej witryny na jak największej ilości innych stron internetowych (np. na różnego rodzaju forach).

Każdy taki link stanowi polecenie, zwiększające popularność danej witryny w wynikach wyszukiwania.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydawać dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron. Jednak już od kilku lat stosowanie tej metody jest ryzykowne, ponieważ uznawane jest za manipulowanie wynikami wyszukiwania.

Może prowadzić do nałożenia kary finansowej na administratora, a nawet doprowadzić do tego, że dana witryna zostanie całkowicie usunięta z wyszukiwarki.

Można więc śmiało twierdzić, że ryzyko generowane przez programy automatycznie pozycjonujące strony jest bardzo duże i nie opłaca się go podejmować.

Jak wybrać dobrą firmę, zajmującą się pozycjonowaniem?

Przede wszystkim trzeba liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów. Skuteczne pozycjonowanie stron kosztuje nawet do ok. pięciu tysięcy złotych na miesiąc.

Przed wyborem konkretnej firmy, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

– stosowane metody pozycjonowania

– kompleksowość oferowanych usług

– opinie innych klientów

– doświadczenie w branży.

Wybierając konkretną firmę, opłaca się dokładnie przeanalizować oferowane usługi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakich metod używa podczas pozycjonowania witryn. Ze względu na opisane w poprzednim paragrafie ryzyko nie opłaca się kupować usług, opartych na programach działających automatycznie.

Dobrej jakości pozycjonowanie strony składa się z wielu elementów. Chcąc odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje pozycjonowanie strony, trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia kosztów dodatkowych, nie zawartych w cenie usługi. Takim kosztem może być np. przeprowadzenie audytu danej witryny internetowej.

Dlatego wybierając usługodawcę, zapewniającego pozycjonowanie stron internetowych, warto przeanalizować dostępną ofertę pod względem jej kompleksowości. Przy cenach w granicach kilku tysięcy złotych miesięczne, nieuzasadniona jest konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków.

Zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy, warto również poszukać opinii na jej temat w internecie. Zadowolenie innych klientów to najlepsza z możliwych rekomendacji.

O czym warto pamiętać zlecając pozycjonowanie?

Jednym z częstych błędów osób zlecających pozycjonowanie strony jest oczekiwanie natychmiastowych rezultatów. Poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania to długi i skomplikowany proces, który może zająć kilka miesięcy.

W związku z tym, dopiero po upływie dłuższego czasu można ocenić czy dana strategia przynosi rezultaty. Co jednak, jeśli jest nieskuteczna?

Jest to kolejna pułapka związana z wyborem najtańszych dostępnych usług- często umowy podpisywane są nawet na okres 2 lat, a ich zerwanie wiąże się z koniecznością zapłaty kary umownej. Miesięczny koszt tego typu usług może nie być wysoki- po co jednak płacić za coś co nie przynosi efektów?

Zlecając usługi związane z pozycjonowaniem strony internetowej, warto również pamiętać że takie same usługi najprawdopodobniej zleci większość naszej konkurencji. W takim przypadku, osiągnięcie zadowalającej pozycji w wynikach wyszukiwania będzie znacznie utrudnione.

Jednocześnie jednak brak inwestycji w marketing internetowy gwarantuje pozostanie daleko w tyle za stosującą go konkurencją.

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje pozycjonowanie strony w skuteczny sposób, może różnić się w zależności od rodzaju witryny i stopnia jej skomplikowania. Przeważnie jednak trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Taka kwota pozwoli zapewnić pozycjonowanie strony na zadowalającym poziomie, zwiększając tym samym jej popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *