Jak porównać oferty kredyty hipotecznego w różnych bankach?

Procedura otrzymania kredytu hipotecznego jest dość skomplikowana i wymaga od nas pełnego zaangażowania na każdym etapie. Jedną z ważniejszych decyzji jest ta, podczas której wybieramy bank, w którym taki kredyt weźmiemy. Nie możemy pochopnie podejmować takiej decyzji, bowiem zwiążemy się nią na długie lata, a co więcej należy racjonalnie podejść do tego, co wybieramy. Najlepszą opcją będzie porównanie ofert kredytu hipotecznego, ponieważ w obecnych czasach jest ich na rynku mnóstwo.

Porównanie ofert kredytu musimy zawrzeć w kilku ważnych aspektach:

  1. Przede wszystkim zwróć uwagę na wkład własny. Musisz zastanowić się jaką część inwestycji ma pokryć bank, a jaką Ty. Banki z reguły oferują korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego dla osób, które mają większy wkład własny. Twój poziom wiarygodności w oczach banku staje się wyższy, a poziom niewypłacalności maleje. Oczywiście nie wyklucza to posiadania niższego wkładu własnego, ponieważ czasami warto część własnych oszczędności zainwestować, zamiast wkładać je w stu procentach w budowę nowego domu czy kupno mieszkania. Najbardziej niebezpiecznym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu na sto procent wartości mieszkania. Pamiętaj, że wtedy zabezpieczeniem staje się Twoje mieszkanie, jeśli jego wartość rynkowa spadnie to bank może zażądać kolejnego zabezpieczenia.
  2. Rodzaj raty, czyli wybór między ratami równymi i malejącymi. Przy ratach równych na samym początku odsetki stanowią prawie całą wysokość raty, natomiast pod sam koniec odsetki stanowią najmniejszą część, a spłacany jest sam kapitał. Natomiast w przypadku rat malejących odsetki naliczane są równomiernie i zależą od ilości kapitału, który został Ci do spłacenia.
  3. Waluta, w której zdecydujemy się zaciągnąć kredyt. Kiedy przedstawiasz bankowi swoje zarobki w polskich złotych, a decydujesz się na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie stanowisz dla banku klienta z wyższym ryzykiem. Zazwyczaj kredyty hipoteczne w obcej walucie są niżej oprocentowane, jednak musisz pamiętać o takich rzeczach jak różnica między kursem walut. Jeśli wartość złotówki spadnie względem obcej waluty, Twoja rata automatycznie wzrośnie.
  4. Obliczenie przez bank Twojej zdolności kredytowej. Sposoby na określenie Twojej zdolności kredytowej nie są określone prawnie, dlatego banki stosują indywidualne mechanizmy do tego przeznaczone. Na Twoją zdolność kredytową wpłyną takie elementy jak koszty utrzymania czy poręczenie kredytu.
  5. Sposób obliczania stopy procentowej. Każdy sposób wyliczania stop procentowej także od indywidualnego banku. Jeśli chcesz wyliczyć wysokość stopy procentowej, zanim zrobi to bank, skorzystaj  z internetowego kalkulatora. Będzie mógł zorientować się ile ona mniej więcej wyniesie.
  6. Prowizje banku. Pamiętaj, że w tym przypadku także są one zależne od banku. Zwróć na ten punkt szczególną uwagę przy porównywaniu ofert kredytu hipotecznego.
  7. Umożliwienie wcześniejszej spłaty kredytu. Pamiętaj, że bank udzielając Ci kredytu liczy na zarobki z odsetek. Jeśli wcześniej spłacisz kredyt to nie tylko bank mniej zarobi, ale Ty także możesz trochę zaoszczędzić. Banki często próbują uniemożliwić taki zabieg i dają nie tylko wyższe odsetki, a także specjalne prowizje.

Porównywanie ofert kredytu hipotecznego to bardzo wyczerpująca i wymagająca od nas pełnego zaangażowania procedura. Banki stawiają najróżniejsze warunki, które w niektórych punktach są dla nas korzystniejsze, natomiast w innych wyciskają z nas wszystko. Kiedy decydujemy się samemu porównywać poszczególne oferty możemy się zagubić w pewnym momencie, dlatego czasami najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Jest on profesjonalistą, który wskaże Ci na co zwracać szczególną uwagę, a także to, na co masz wpływ w kredycie hipotecznym. Pamiętaj, żeby wszystko wybrać w odpowiedni sposób, ponieważ kredytu hipotecznego nie spłacimy z dnia na dzień. Czasami nawet zastawiamy oszczędności życia, a czasami całe mieszkanie. Nie podejmujmy zbyt pochopnych decyzji, ponieważ marzenia o naszym pięknym mieszkaniu z realnego planu mogą pozostać tylko mrzonką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *