Jak wyjść z długów? Sprawdzone porady.

Popaść w długi nie jest tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Strata pracy, kłopoty ze zdrowiem, nieudany zakup – potencjalnych przyczyn problemów jest wiele. Bez względu na to, co skłoniło Cię do szukania pomocy, jedno jest pewne – z długów można wyjść. Na łamach niniejszego wpisu przedstawiamy kilka sprawdzonych i pewnych porad, których zastosowanie pomoże Ci spłacić swoje zobowiązania i znów cieszyć się wolnością.

Co jest przyczyną długów?

Zanim zastanowimy się, w jaki sposób wyjść z długów, pomyślmy, dlaczego w ogóle w nie wpadamy. Według niektórych sondaży nawet 40%  polskich gospodarstw domowych posiada jakieś zadłużenia. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Każdy przypadek to zupełnie inna historia pisana przez życie. Przyczyny popadania w długi można jednak podzielić na dwie kategorie:

 • nierozważne postępowanie dłużnika,
 • wypadki losowe.

Niestety, nawet najlepiej zarządzający finansami człowiek, w wyjątkowo niefortunnej sytuacji może zostać czyimś dłużnikiem. Niestety, zdecydowanie częściej do popadnięcia w długi doprowadza nieprzemyślane postępowanie. Warto wspomnieć w tym miejscu także o wystawnym życiu na kredyt, niedopełnianiu terminów spłaty rachunków lub po prostu braku prowadzenia przemyślanego budżetu. Każdy, nawet mały dług niejednokrotnie powoduje kolejny, podczas gdy potencjalnych wyjść z problemu pozostaje coraz mniej.

Bez względu jednak na to, jak wiele jesteś winny swoim wierzycielom, z długów można wyjść. W naszym poradniku wyjaśnimy Ci, jak możesz to zrobić. Zapraszamy!

Uświadom sobie wagę problemu

Ludzie znajdujące się w spirali długów, często postępują niczym alkoholicy. Mimo fatalnego stanu twierdzą oni, iż wszystko jest w jak największym porządku, podczas gdy oczom osób postronnych jawi się coś zupełnie innego.

Nie pozwól więc problemom, by na zawsze już kierowały Twoim życiem. To teraz jest właściwy moment, by położyć tamę długom. Im wcześniej zaczniesz działać, tym szybciej wydostaniesz się z dołka. Po uświadomieniu sobie natury problemu, zacznij tworzyć plan działania. Kilka praktycznych porad, które pomogą Ci to uczynić, przedstawiliśmy w kolejnych śródtytułach.

Ustal wierzycieli oraz wysokość długów

Choć ciężko w to uwierzyć, mnóstwo osób jest pogrążonych w długach do tego stopnia, iż nie wiedzą oni, ile i komu są winni. Ten zgoła nieprawdopodobny scenariusz ma miejsce głównie wtedy, gdy spłacamy swoje długi zaciągając kolejne. W takich sytuacjach wierzyciele zaczynają masowo upominać się o swoje należności, przez co możesz zacząć otrzymywać pisma z przypomnieniami od różnych firm windykacyjnych. Mimo że nie jest to łatwe, musisz wreszcie wziąć sprawy w swojej ręce. Wypisz wszystkich wierzycieli którym jesteś winien, a także ustal konkretne kwoty, które musisz im zapłacić. Poszereguj długi w kolejności od najpilniejszych, do tych, które mogą poczekać najdłużej.

Jeśli nie pamiętasz, komu oraz ile jesteś dłużny, zwróć się do bazy Biura Informacji Kredytowej (BiK), gdzie możesz sprawdzić swoją historię kredytową. Znajdują się tam wszelkie informacje aktualne oraz przeszłe na temat swoich zadłużeń.

Stwórz przemyślany budżet

Jeśli Twoje fatalne decyzje doprowadziły do ogromnych długów, prawdopodobnie nie masz doświadczenia w ustalaniu budżetu domowego. Jeśli jednak przyczyną Twojego przykrego położenia jest zdarzenie losowe, z tym etapem porządkowania spraw osobistych powinieneś poradzić sobie bez problemu. Tak czy inaczej, zacznij od zapisania wszystkich swoich przychodów oraz wydatków. Mimo że będzie to trudne, usiądź przy biurku, przygotuj kalkulator, kartkę oraz długopis, i zacznij liczyć.

Postaraj się obciąć wydatki do sumy tak niskiej, która pozwoli Ci na odkładanie pieniędzy każdego miesiąca. Co jednak, jeśli mimo najszczerszych prób wciąż będziesz miał ich za mało?

Tnij wydatki, zarabiaj więcej

Patrząc na powyższy śródtytuł być może myślisz sobie, iż zrobiłeś w tej dziedzinie już wszystko, co tylko się da. Czy aby na pewno? Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, o których z pewnością jeszcze nie słyszałeś. Bezpłatni doradcy finansowi, a nawet Internet, z pewnością dostarczą Ci wiele niezawodnych pomysłów na odkładanie choćby małej, ale wciąż dodatkowej puli pieniędzy.

Poza tym warto postarać się o dodatkowe źródła dochodu. Być może dobrze byłoby zacząć od swojej pracy. Przyłóż się do swoich obowiązków, przedstaw szefowi swoją sytuację i poproś o podwyżkę. Postaraj się o dodatkową pracę sezonową lub wyjedź za granicę. Nie musi być to wielomiesięczna eskapada – dwutygodniowe jesienne zbieranie winogron jest w stanie przynieść zastrzyk gotówki rzędu 1500-2000 euro. Kwestia zarobienia dodatkowej ilości pieniędzy to studnia bez dna. Zainteresuj się możliwościami jakie daje rynek, a z pewnością uda Ci się odkładać więcej!

Uzgodnij taktykę działania z wierzycielami i zacznij spłacać należności

Jeśli posiadasz już budżet oraz pomysł na spłacenie należności, zacznij oddawać wierzycielom to, co im się należy. Pamiętaj jednak, aby poinformować ich o tym, że zamierzasz rozwiązać zaległe problemy. Przedstaw jasno swoją sytuację, pomysły na jej poprawę, a także wyraź szczerą chęć spłaty długów. Dzięki rzeczowej i otwartej rozmowie z pewnością szybko dojdziecie do wspólnego konsensusu i ustalicie plan działania.

Wielu wierzycieli jest skłonnych do rozłożenia spłaty należności na dłuższy okres. Czasami jednak nie mają oni nic do powiedzenia w tej kwestii, gdyż stare długi przejmowane są przez firmy windykacyjne. Zdarza się jednak, że wierzyciele – lub wysłani przez nich pośrednicy idą dłużnikom na rękę. Na przykład niektóre spółdzielnie mają w zwyczaju anulowanie części długi w zamian za spłatę jego większej części. Banki z kolei oferują połączenie kilku kredytów w jeden, o niższej racie (kredyt konsolidacyjny).

Upadłość konsumencka – ostateczne wyjście

Jeśli mimo wszelkich starań nie jesteś w stanie spłacić swoich długów, być może warto zainteresować się kwestią upadłości konsumenckiej. Jest to postępowanie skierowane do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Założeniem upadłości gospodarczej jest usunięcie długów człowieka, który stał się niewypłacalny wskutek rażącego i umyślnego niedbalstwa lub niezależnych od siebie przyczyn.

Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy otrzymać zgodę od sądu. Pamiętaj jednak, iż przed przystąpieniem do całego procesu musisz przygotować dowody poświadczające o Twoim kiepskim stanie finansowym. Wśród najważniejszych dowodów, które musisz zebrać, należy wymienić:

 • umowy kredytowe,
 • wypowiedzenia umów,
 • faktury,
 • wezwania do zapłaty,
 • wyroki sądów,
 • raporty dłużnika,
 • inne ważne dokumentacje, w których posiadaniu jesteś.

Jeśli przyczyną niewypłacalności są czynniki takie jak choroba, problemy z zatrudnieniem, lub trudna sytuacja rodzinna, przygotuj dokumenty takie jak (w zależności od Twojego problemu):

 • dokumentacje medyczne,
 • umowy o prace oraz ich wypowiedzenia,
 • dokumenty poświadczające rozstanie z małżonkiem,
 • akty zgonu,
 • tym podobne.

Poza tym – bez względu na przyczyny niewypłacalności – sądowi należy dostarczyć również spisaną historię życiową, w której opisana powinna zostać sytuacja prowadząca do niewypłacalności.

Podsumowanie

Spłata długów to nic przyjemnego. Niestety, odkładanie tego zobowiązania nie spowoduje, iż ono zniknie. Wręcz przeciwnie, ucieczka od spłaty długu zazwyczaj powiększa wysokość kwoty, którą jesteśmy winni względem naszych wierzycieli. Na szczęście nie brakuje sposobów na wyjście z nawet najtrudniejszego położenia. Dzięki odrobinie chęci oraz regularnych starań z pewnością uda Ci się spłacić swoje długi do ostatniego grosza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *