Najlepiej płatne zawody w Polsce – ranking – TOP 5

Rankingi najlepiej płatnych zawodów od zawsze budziły sporo kontrowersji. Dlaczego? Z kilku przyczyn. Po pierwsze, coraz więcej zawodów fizycznych lub po prostu wykorzystujących manualne zdolności pracownika pozwala na zarobienie sum przewyższających pensje prawników, inżynierów, czy radców prawnych. Dochodzą do tego różnice w wysokości wynagrodzenia, które uzależnione są od miejsca zatrudnienia na terenie Polski. Po drugie, rankingi najlepiej płatnych zawodów nie są w stanie pomieścić wszystkich profesji, które powinny się znaleźć na ich listach. Mimo wszystko postanowiliśmy zająć się stworzeniem jak najwierniejszego wykazu, który pozwoli na orientacyjne rozeznanie się w najlepszych polskich płacach.

Prosimy, aby pamiętać, iż wszelkie dane dotyczące zarobków, które znalazły się w niniejszym artykule to wartości uśrednione. Oznacza to, iż osoby o danym zawodzie mogą zarabiać znacznie mniej lub więcej, niż wykazano.

5. miejsce: project manager

Stanowisko project managera oferuje średnie zarobki na poziomie 7700 zł brutto. Zawód ten jest wysoce uniwersalny, co oznacza, iż można pełnić go w różnych branżach – od informatyki, przez budownictwo, aż po psychologię biznesu. Stanowisko project managera występuje także pod nazwą kierownika projektu.

Do głównych zadań project managera należy budowanie zespołu, tworzenie harmonogramu prac, ustalanie priorytetów, troubleshooting, kontrolowanie wydatków, ocenianie postępów oraz tworzenie raportów. Mówiąc krótko, kierownik projektu przewodzi grupie ludzi pracującej nad konkretnym projektem.

Aby znaleźć pracę w roli project managera, należy zdobyć podstawową wiedzę z zakresu kierowania projektami. Dobrym sposobem na pozyskanie wymaganych kwalifikacji są studia na kierunku project management. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku tego zawodu – jak i zresztą większości innych – od wykształcenia znacznie ważniejsze są umiejętności. Poza tym wato pamiętać, że project management może dotyczyć wielu dziedzin biznesu, w związku z czym nieodzowne może okazać się wybranie swojej niszy. W obliczu powyższych faktów warto zastanowić się nad skorzystaniem z odpowiednich kursów oraz wyrobieniem certyfikatów.

4 miejsce: HR business partner

Stanowisko HR business partnera oferuje średnie zarobki na poziomie 7800 zł brutto. Zawód ten obejmuje kontrolowanie procesu realizacji oraz zakładanie strategicznych celów organizacji, dla której pracuje.

Aby znaleźć pracę w roli HR business partnera należy zdobyć podstawową wiedzę związaną z HR-em (human resources). Coraz więcej szkół wyższych oferuje studia pozwalające na przyswojenie wartościowej teorii z zakresu HR-u. Oprócz tego jednak, nieodzowne jest także zdobycie umiejętności praktycznych. W tym celu warto znaleźć pracę w dziale personalnym lub w roli konsultanta kariery.

3 miejsce: key account manager

Stanowisko key account managera oferuje średnie zarobki na poziomie 8500 zł brutto. Specjaliści tego typu zajmują się kontaktem z największymi klientami firm, czyli tak zwanymi klientami korporacyjnymi. Key account manager negocjuje warunki transakcji, a także zajmuje się szeroko pojętym doradztwem. Poza tym kontroluje on proces realizacji umów, bada rynkowe dane dotyczące branży, firmy, w której pracuje, a także analizuje posunięcia konkurencji.

Aby znaleźć pracę w roli key account managera, należy posiadać wyższe wykształcenie ekonomiczne lub związane z branżą, w jakiej działa dana firma. Poza tym osoba na takim stanowisku musi posiadać wysoko rozwinięte umiejętności współpracy z ludźmi oraz negocjacji, a także wykazywać się nienaganną prezencją i odpornością na stres. Konieczna może okazać się także znajomość najpopularniejszych języków, a przynajmniej jednego z nich.

2 miejsce: kontroler finansowy

Stanowisko kontrolera finansowego oferuje średnie zarobki na poziomie 8800 zł brutto. Do zadań tego typu specjalistów zalicza się przede wszystkim nadzór nad finansami danej firmy. Kontroler finansowy kontroluje księgowość przedsiębiorstwa, ocenia sprawozdania finansowe, analizuje oraz tworzy budżet, a także wytycza cele finansowe i nowe kierunki działania.

Aby znaleźć pracę w roli kontrolera finansowego należy posiadać wyższe wykształcenie finansowe, z reguły w kierunku finansów i rachunkowości. Poza tym nie obędzie się bez bogatego doświadczenia w instytucjach finansowych na innych stanowiskach. Co więcej, aby zostać zatrudnionym jako kontroler finansowy, należy wykazać się dogłębną wiedzą z zakresu analizy finansowej oraz prawa. Ogromnym plusem jest posiadanie certyfikatów międzynarodowych, takich jak ACCA lub CIMA.

1 miejsce: programista

Wybór zawodu programisty na pierwsze miejsce w niniejszym rankingu jest nieco awangardowy. Według oficjalnych danych średnia pensja dla tej profesji wynosi 6000 zł brutto, co nie stanowi dużej kwoty. Praktyka jasno jednak pokazuje, iż programiści – mimo niskiego prestiżu pracy – po kilku latach stażu na etacie, są w stanie zarabiać 5-cio cyfrowe kwoty. Co więcej, wysokie przychody w tej branży może osiągnąć nawet 12-latek. Kluczem do dobrych zarobków w roli programisty jest szeroka wiedza oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce. Warto przy tym pamiętać, iż zawód ten dzieli się na wiele pomniejszych dziedzin, podczas gdy niektóre z nich nie mają ze sobą nic wspólnego.

Choć wiedza i umiejętności grają kluczową rolę w znalezieniu pracy w roli programisty, posiadanie odpowiedniego wykształcenia nie przeszkadza w osiągnięciu sukcesu. Przede wszystkim dobrze jest wybrać język lub grupę języków, wokół których skoncentrujesz swoją uwagę. Następnie wystarczy dużo się uczyć i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Internet oferuje mnóstwo darmowych materiałów, które pozwalają na zdobycie wszechstronnych umiejętności w tym względzie.

Podsumowanie

Tak jak zaznaczyliśmy na wstępie niniejszego wpisu, nie brakuje zawodów – nawet typowo fizycznych, które oferują lepsze zarobki, niż te opisane powyżej. Tworząc niniejszy ranking kierowaliśmy się jednak medianą pensji przypisanych do danych profesji. Kontroler finansowy pracujący dla popularnej sieci stacji benzynowych może zarabiać 30 tysięcy złotych netto, niemniej jednak przeciętna zapłata dla tego zawodu wynosi zaledwie 8800 zł brutto. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do lektury kolejnych wpisów!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *