Podatek od wynajmu. Ile wynosi? Jak go odprowadzać?

Jeśli wynajmujesz komuś własne mieszkanie, z pewnością posiadasz z tego tytułu pewne dochody, co z kolei generuje konieczność odprowadzania podatku. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą uregulować kwestie prawne na dwa sposoby. Pierwsze wyjście to opodatkowanie dochodów podatkiem ryczałtowym, a drugie, to skorzystanie ze skali podatkowej. Każda sytuacja jest inna, dlatego też nie możemy polecić Ci konkretnego rozwiązania. Przeanalizowaliśmy jednak plusy i minusy każdego z nich, a efektem naszego dochodzenia jest niniejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Podatek od wynajmu – nie tak straszny jak go piszą

Odprowadzanie podatku od wynajmu mieszkania rzeczywiście może być nieco uciążliwe, niemniej jednak kwestia ta nie jest aż tak trudna, jak mogłoby się to wydawać. Właściciel nieruchomości musi postanowić, jaki sposób rozliczania sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku. Tak jak wspomniano na wstępie, podatek od wynajmu mieszkania można odprowadzić na dwa sposoby:

  • podatek ryczałtowy od najmu – wynosi on 8,5%,
  • podatek na zasadach ogólnych (skala ogólna) – w zależności od wysokości przychodów wynosi on 18 lub 32%

Na którą z powyższych opcji warto się zdecydować? Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, przyjrzyjmy się z bliska każdej z nich.

Podatek od wynajmu – ryczałt

Chcąc rozliczać się z wynajmu mieszkania na zasadach ryczałtu, należy zgłosić ten fakt naczelnikowi Urzędu Skarbowego obejmującego swą jurysdykcją adres zamieszkania właściciela nieruchomości. W tym celu konieczne jest spisanie odpowiedniej dyspozycji oraz złożenie jej na ręce urzędnika. Procesu tego na szczęście nie trzeba powtarzać – dokument przyjęty przez Urząd Skarbowy obowiązuje przez całe lata.

Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, iż oświadczenie o wyborze stawki ryczałtowej należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po sfinalizowaniu umowy z najemcami. Jeśli więc została ona podpisana 15 września, odpowiednie dokumenty w Urzędzie Skarbowym należy złożyć do 20 października.

Pamiętaj także, iż to Ty, jako właściciel mieszkania, jesteś odpowiedzialny za odprowadzanie podatku od wynajmu. Pieniądze nie są pobierane automatycznie z Twojego konta. W przypadku ryczałtu jesteś upoważniony do comiesięcznego wysyłania na konto Urzędu Skarbowego odpowiedniej kwoty, wynoszącej 8,5% dochodu z wynajmu. Wpłat należy dokonywać do 20. dnia każdego miesiąca następującego po wpływie z tytułu najmu. Jeśli więc najemcy zapłacili Ci swoją należność 21 stycznia, podatek od najmu powinieneś uiścić do 20 lutego.

Podatek od wynajmu – zasady ogólne (skala podatkowa)

Tak jak zaznaczono na początku niniejszego wpisu, podatek od wynajmu na zasadach ogólnych wynosi 18 lub 32%. W tym wypadku właściciel mieszkania także zobowiązany jest do samodzielnego odprowadzania daniny. Podatek od wynajmu na zasadach ogólnych zakłada jednak rozliczanie się z Urzędem Skarbowym w zakresie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Przelewy należy dokonywać tak jak w przypadku ryczałtu – do 20 dnia miesiąca następującego po otrzymaniu pieniędzy od najemców. Jedyna różnica dotyczy rozliczenia w grudniu. Wówczas należy przekazać fiskusowi odpowiednią kwotę do 20 dnia tego samego miesiąca, a nie stycznia następnego roku.

Jak jednak ustalić, jaka wysokość podatku na zasadach ogólnych powinna zostać zastosowana w Twoim przypadku? Sprawa prezentuje się następująco: dochód roczny do kwoty 85 528 zł objęty jest podatkiem 18%, podczas gdy dochód przekraczający tę kwotę objęty jest podatkiem 32%.

Podatek od wynajmu na zasadach ogólnych możesz wybrać dobrowolnie, niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których jest on nakładany na właściciela mieszkania w formie ‘kary’. Dzieje się tak, gdy podatnik nie dotrzymuje daty zapłaty ryczałtu.

Jaką formę podatku od wynajmu wybrać?

Wysokość należności do zapłacenia jest rzecz jasna jednym z najważniejszych kryteriów wyboru systemu podatkowego, lecz nie jedynym. Warto wziąć pod uwagę całokształt obowiązujących przepisów, bowiem te bywają dla podatników łaskawe.

Ktoś mógłby stwierdzić: Mam do wyboru podatek o wysokości 8,5% lub 18% – nad czym tu się jeszcze zastanawiać? Otóż kwestia ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jako właściciel mieszkania nie ponosisz kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, w związku z czym wybór ryczałtu będzie najbardziej opłacalną opcją. Jeśli jednak spłacasz kredyt hipoteczny, wciąż remontujesz mieszkanie lub sam uiszczasz opłaty rachunkowe, zdecydowanie lepszą propozycją okaże się rozliczenie na zasadach ogólnych. Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi.

Załóżmy, że wysokość odstępnego wynosi 1500 zł miesięcznie. Jako właściciel opłacasz jednak raty za kredyt hipoteczny (300 z miesięcznie) oraz rachunki (250 zł miesięcznie). Dodatkowo możemy przyjąć, iż planujesz prace remontowe, które wyniosą Cię około 2000 zł. W przypadku ryczałtowego podatku od wynajmu sprawa nie jest skomplikowana. 1500 zł x 12 x 8,5% daje 1530 zł, co jest roczną kwotą odprowadzaną na poczet Urzędu Skarbowego. Jak sytuacja prezentuje się w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych. Oszczędzając Ci wszystkich nieprzyjemnych obliczeń, przedstawiamy gotowy wynik. 1152 zł rocznie – tyle pieniędzy w ciągu roku będziesz musiał oddać fiskusowi z tytułu podatku od wynajmu.

Jak wyraźnie wynika z powyższego przykładu, rozliczenie na zasadach ogólnych w niektórych sytuacjach pozwala na oszczędzenie znaczniej ilości pieniędzy. Zanim podejmiesz więc ostateczną decyzję, dobrze zapoznaj się z obowiązującymi przepisami działającymi na Twoją korzyść.

Podatek od wynajmu a PIT

Podatek od wynajmu należy uwzględnić także w corocznym rozliczeniu PIT. W przypadku podatku ryczałtowego sprawa prezentuje się nieco nietypowo. Właściciele wynajmowanych mieszkań rozliczający się w ten sposób zobowiązani są do wypełnienia deklaracji PIT-28 oraz dostarczenie jej do 31 stycznia. Z kolei w przypadku podatku na zasadach ogólnych ostateczny termin to 2 maja, a wymagany dokument – PIT-36.

Jesteśmy pewni, że niniejszy wpis pomógł Ci podjąć właściwą decyzję w kwestii wyboru systemu rozliczenia podatku od wynajmu mieszkania. Bez względu jednak na to, jakiego dokonałeś wyboru, pamiętaj, by być na bieżąco ze wszystkimi przepisami regulującymi opodatkowanie dochodów tego typu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *