Progi podatkowe 2018. Jakie progi podatkowe obowiązują aktualnie w Polsce?

Czym są progi podatkowe? Mianem tym określa się przedziały skali podatkowej obowiązujące w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych w danym roku. Dzięki jasno określonym przepisom osoba przekraczająca dany próg dochodów wie, jak duży podatek będzie zobligowana przekazać urzędowi skarbowemu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawnych regulacji w tym względzie, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zapoznaj się z niniejszym artykułem, a dowiesz się, jakie progi podatkowe obowiązują w tym roku!

Dwa podstawowe progi podatkowe

Obecnie istnieją dwa podstawowe progi podatkowe, które de facto nie uległy zmianom względem roku poprzedniego. Wynoszą one kolejno 18 oraz 32%. Próg podatkowy o wysokości 18% dotyczy osób, które uzyskają w 2018 roku dochody poniżej kwoty 85 528 zł. Z kolei ci, którzy zarobią więcej niż 85 528 zł, będą musieli odprowadzić podatek wynoszący 32%.

Co jednak, jeżeli zarobiłeś niewiele więcej od kwoty granicznej wspomnianej w powyższym akapicie? Czy znaczy to, że będziesz zmuszony przejść na wyższy próg podatkowy tracąc w ten sposób mnóstwo pieniędzy? Nie do końca. Jeśli zarobiłeś więcej niż 85 528 zł, podatek o wysokości 32% będziesz musiał odprowadzić z kwoty, wykraczającej poza sumę graniczną. Załóżmy zatem, że Twoje dochody wyniosły w tym roku 86 tysięcy zł. Podatek wynoszący 32% powinien zostać nałożony na kwotę 472 zł.

Co więcej, możesz wiele skorzystać, gdy rozliczasz się wspólnie ze swoim małżonkiem. Jeśli dochody jednego z Was przekroczą 85 528 zł, a drugiego nie, wówczas możecie skorzystać z niższego progu podatkowego. Jeśli jednak nie rozliczacie się wspólnie, niestety nie jesteście uprawnieni do skorzystania z takiej możliwości.

Kwota wolna od podatku – czym jest i ile wynosi?

Kwota wolna od podatku to pojęcie niezwiązane stricte z zagadnieniem progów podatkowych, niemniej jednak dla pełnego obrazu sytuacji warto poruszyć ją w tym miejscu. Przyjrzyjmy się zatem kilku aktualnym informacjom, które warto poznać przed złożeniem deklaracji podatkowych.

Kwota wolna od podatku do 2016 roku wynosiła 3091 zł. W roku 2017 obowiązujące zasady uległy jednak pewnym zmianom. Od niedawna wysokość kwoty wolnej od podatku uzależniona jest od wysokości dochodów. Reguła ta obowiązuje do dziś, niemniej jednak szczegółowe przepisy zmieniły się po raz kolejny. Jak więc wyglądają one obecnie? Oto dane, które będą obowiązywały podczas składania deklaracji PIT na początku 2019 roku:

Nie zmienia się sytuacja osób, których podstawa do obliczenia podatku wynosi więcej niż 13 000 zł, lecz mniej niż 85 528 zł. Dla nich, kwota wolna od podatku to dalej 3091 zł. Do grupy tej zalicza się de facto zdecydowana większość społeczeństwa, a więc tylko nieliczni musieli zapoznać się z obowiązującymi zmianami. Dla podatników, których podstawa do odliczenia od podatku mieści się w przedziale od 8000 zł do 13 000 zł, kwota wolna od podatku maleje adekwatnie z 8000 do 3091 zł na zasadzie degresji. Z kolei dla podatników, których podstawa do odliczenia podatku mieści się w przedziale 85 528 a 127 000 zł, kwota wolna od podatku maleje z 3091 zł do 1 zł na zasadzie degresji.

Progi podatkowe 18 oraz 32 % nie ulegają zmianie wraz z wejściem w życie PIT 2019. Korzystając z okazji przypominamy terminy złożenia najpopularniejszych typów deklaracji podatkowych:

31 stycznia:

  • PIT-16A
  • PIT-19A
  • PIT-28

28 lutego:

  • PIT-40A

30 kwietnia:

  • PIT-36
  • PIT-36L
  • PIT-37
  • PIT-38
  • PIT-39

Czy przysługuje mi ulga podatkowa?

Bez względu na to, jakim progom podatkowym podlegasz, możesz skorzystać z pewnych ulg. Jest ich wiele, w związku z czym warto udać się do specjalisty z tej dziedziny, by dowiedzieć się, która z nich przysługuje Tobie oraz jak możesz z niej skorzystać.

Dla przykładu, wiele osób ma prawo odliczyć do 760 zł rocznie w ramach ulgi internetowej. Tego typu pomoce przysługują także rodzicom, niemniej jednak szczegóły zależą w tym wypadku od wielu czynników, takich jak ilość dzieci lub status związku rodziców. Z ulg mogą korzystać również emeryci. Istnieje możliwość odliczania od dochodu oszczędności na emeryturę w postaci IKZE, które zaliczane jest do trzeciego filaru emerytalnego. Pewne ulgi podatkowe przysługują nawet honorowym dawcom krwi.

Bezpłatne poradnie oferujące doradztwo podatkowe zazwyczaj znajdują się przy urzędach pracy, choć nie są to rzecz jasna jedyne lokalizacje, w których można otrzymać darmową pomoc tego typu.

Podsumowanie

Pamiętaj, iż regulacje prawne ulegają bezustannym zmianom. Aby nie popełnić błędu, który mógłby sporo Cię kosztować, zrób wszystko co w Twojej mocy, by być na bieżąco z aktualnymi przepisami podatkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *