Kompletny przewodnik po fotografii cyfrowej dla początkujących

shallow focus photography of black DSLR camera

Fotografia to sztuka. Nie chodzi tylko o naciśnięcie migawki w odpowiednim momencie i uzyskanie idealnego ujęcia. Chodzi o uchwycenie piękna otaczającego nas świata i zachowanie go dla przyszłych pokoleń.

Aparat cyfrowy to potężne narzędzie, które może uchwycić chwile życia w całej okazałości i zapisać je na chipie lub karcie pamięci. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o fotografii oraz wskazówki, które pomogą Ci robić wspaniałe zdjęcia aparatem cyfrowym.

Fotografia istnieje od wieków, ale w ostatnich latach stała się bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej dzięki technologii cyfrowej. Cyfrowe aparaty fotograficzne sprawiły, że fotografia jest bardziej dostępna dla początkujących niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ są generalnie tańsze, łatwiejsze w użyciu i zapewniają wysokiej jakości zdjęcia bez konieczności wykonywania prac postprodukcyjnych po zrobieniu zdjęcia (chyba że chcesz dokonać edycji).

black DSLR camera

Typy aparatów

Aparaty bezlusterkowe to rodzaj aparatu, który nie jest lustrzanką cyfrową. Są mniejsze, lżejsze i mają wymienne soczewki.

Aparaty bezlusterkowe są czasami określane jako „bezlusterkowe lustrzanki jednoobiektywowe” lub „bezlusterkowe aparaty z wymiennymi obiektywami”, ponieważ używają wizjera elektronicznego zamiast tradycyjnego wizjera optycznego.

Główna różnica między lustrzankami cyfrowymi a aparatami bezlusterkowymi polega na tym, że lustrzanki cyfrowe są większe, cięższe i mają mniej funkcji niż aparaty bezlusterkowe.

Ogniskowe

Ogniskowa obiektywu to odległość między środkiem optycznym a przetwornikiem obrazu, gdy obiekt jest ostry.

Ogniskowa obiektywu wpływa na dwa ważne aspekty:

1) Kąt widzenia, czyli jak duża część sceny jest uchwycona w kadrze.

2) Głębia ostrości, czyli jak duża część sceny wydaje się ostra od przodu do tyłu. Dłuższa ogniskowa prowadzi do większego kąta widzenia i mniejszej głębi ostrości niż krótka ogniskowa.

Ustawienia ISO

Ustawienie ISO w aparacie jest miarą czułości filmu na światło. Im niższa wartość ISO, tym mniejsza czułość na światło i odwrotnie.

Ustawienie ISO w aparacie można zmienić w celu uzyskania różnych efektów na zdjęciach. Niska czułość ISO spowoduje mniej szumów, ale będzie wymagać więcej czasu, aby czas otwarcia migawki zadziałał. Wysoka czułość ISO generuje więcej szumów, ale można jej używać w słabo oświetlonych miejscach, w których nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła.

DSLR camera at 200 display

Ustawienia balansu bieli

Osiągnięcie prawidłowego balansu bieli to jeden z najważniejszych kroków w fotografii. Może zrobić lub zepsuć zdjęcie. Temperatura barwowa źródła światła decyduje o balansie bieli.

W przeszłości fotografowie musieli korzystać z ustawień ręcznych, aby uzyskać dokładne kolory na swoich zdjęciach. Ale teraz, dzięki aparatom cyfrowym i fotografii cyfrowej, mogą polegać na ustawieniach zaprogramowanych w ich aparatach, aby automatycznie uzyskać dokładne kolory. Większość aparatów cyfrowych ma co najmniej dwa ustawienia wstępne: światło dzienne i żarowe. Odpowiednie ustawienie wstępne należy wybrać w zależności od rodzaju źródła światła używanego do wykonania zdjęcia – naturalne światło dzienne lub sztuczne światło żarowe (np. lampy, latarki).

Konfigurowanie aparatu

Konfiguracja aparatu to struktura sprzętu i personelu, które są używane do nagrywania wideo lub robienia zdjęć. Może to obejmować typ kamery, jej położenie, oświetlenie i inne aspekty. Rodzaj użytej kamery będzie zależał od rodzaju pożądanego materiału filmowego.

Najpopularniejszymi typami aparatów do filmowania są lustrzanki cyfrowe i aparaty kompaktowe. Istnieją jednak również profesjonalne kamery wideo, które lepiej nadawałyby się do niektórych rodzajów filmowania.

Podczas ustawiania kamery należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby mieć pewność, że materiał filmowy będzie wysokiej jakości i dobrze oświetlony. Statyw jest niezbędny w każdej sytuacji, w której trzeba zachować stabilność podczas nagrywania materiału filmowego lub robienia zdjęć, ponieważ stabilizuje aparat, utrzymując go nieruchomo przed uderzeniami lub ruchami ludzi lub zwierząt przed obiektywem.

person holding black dslr camera during daytime

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *